DREWNO CYRKULARNE

Dlaczego to dla nas ważne ?

Zajmujemy się stolarską obróbką drewna od 2009 r. Własne doświadczenia ostatnich kilkunastu lat oraz podejście do etyki pracy skłoniły nas do szerszego wprowadzenia na rynek idei „drewna cyrkularnego”. Branża drzewna odpowiadająca pośrednio za stan lasów w Polsce stoi przed ogromną odpowiedzialnością środowiskową oraz biznesową. Z jednej strony utrzymanie wielu tysięcy miejsc pracy, utrzymanie wiodącej pozycji na świecie w obróbce i produkcji wyrobów drewnianych. Z drugiej – rosnące trudności z pozyskaniem materiału, konkurencja cenowa zagranicznych korporacji. Nie pomaga polityka krajowa obliczona na jak największe zyski dla skarbu państwa przy propagowaniu starego, nieekologicznego modelu gospodarczego nawet kosztem rodzimej branży drzewnej.

W tym samym czasie stale rośnie popularność drewna w budownictwie, skokowo wzrasta użycie tego materiału jako budulca domów modułowych, prefabrykowanych, lub ich elementów. Ten nieodwracalny, ekologiczny trend każe tym bardziej zwracać uwagę na jakość i pochodzenie materiału drewnianego oraz jego przygotowanie do wieloletniego użycia, być może także w dalszym innym zastosowaniu.

Drewno cyrkularne w praktyce

Aby było to możliwe potrzeba czasu na właściwy wybór gatunku drewna oraz miejsce jego pochodzenia, zgodną z naturalnymi procesami obróbkę (np. pozyskanie drewna w miesiącach zimowych, wielomiesięczne/wieloletnie sezonowanie celem naturalnego wysuszenia), dopasowanie parametrów zamawianego materiału do potrzeb projektowych. Odpowiednie wyprzedzenie procesu zamówienia i przygotowania materiału, z właściwym wyliczeniem potrzeb projektowo-wykonawczych pozwala na minimalizowanie nadmiernej eksploatacji zasobów, ograniczanie strat materiałowych, racjonalizowanie kosztów, słowem – daje możliwość zastosowania gospodarki cyrkularnej w praktyce z dbałością o środowisko naturalne.

Drugim ważnym aspektem, na który kładziemy nacisk to proponowanie systemowych rozwiązań wykorzystania desek na elewacje. Staramy się tak przygotowywać materiał i sugerować naszym klientom jego użycie aby w przyszłości w łatwy sposób mogły być demontowane i ponownie użyte bez koniecznej dodatkowej obróbki w innym zastosowaniu; np. jako inna deska elewacyjna, deska tarasowa, budulec pod meble ogrodowe. W takim rozwiązaniu przeważa myślenie funkcjonalne. To znaczy, podczas procesu projektowego (na który nierzadko mamy wpływ jako dostawca materiału drewnianego) sugerujemy proste, geometryczne formy zastosowania desek łączone w panele, które po latach funkcjonowania na ścianach można w łatwy sposób zdjąć z elewacji i użyć gdzie indziej. Coraz częściej przemieszczamy się, coraz częściej wybieramy domy modułowe (w domyśle – rozbieralne, możliwe do transportu). Łatwe w montażu/demontażu nasze deski pozwolą raz wprowadzić w obieg materiał, który będzie mógł być wykorzystany w wielu miejscach wiele razy.

Na pozostałych podstronach opisujemy proces,  pokazujemy nasze przykładowe realizacje oraz przykładowe oferowane deski.

Zapraszamy!